czwartek, 6 września 2012

Zapiekanka z grilla

Na początek wybaczcie mi jakość zdjęć i plastikowe talerzyki, ale wczoraj kiedy jedliśmy nasz "obiad" było już ciemno, a ja myślałam raczej o zjedzeniu potrawy niż jej sfotografowaniu :)

W ostatnią niedzielę miałam w planach ognisko, ale niestety musiałam je odwołać... po tym jak już zrobiłam wszystkie zakupy. Zostały mi tony chleba i kiełbasy :) A ileż można jeść kiełbasy z grilla?? Mrożenie kiełbasy na gorsze czasy też nie jest w moim stylu i stąd pomysł na zapiekankę. Jest prosta w wykonaniu, ale przygotowanie zajmuje dosyć dużo czasu.

Podane składniki wystarczą na przygotowanie 1 porcji dla jednej osoby. Dla np. trzech osób zawijamy w folię trzy oddzielne porcje. Każdy otwiera sobie swoją na swoim talerzyku :)

Składniki: 

- 2 kiełbaski
- 4 średniej wielkości ziemniaki
- 1 średniej wielkości cebula
- sól, pieprz (mogą być również inne przyprawy)
- czubata łyżeczka masła
- żółty ser do posypania - idealny będzie starty, ale może być również w plasterkach

Przygotowanie:

1. Cebulę kroimy w grube półtalarki, kiełbasę w plasterki. Ziemniaki również kroimy w plasterki (około 0,5cm grubości).

2. Całość mieszamy i porządnie solimy, dodajemy trochę pieprzu i ewentualnie inne przyprawy. Ja przygotowywałam zapiekankę po raz pierwszy i profilaktycznie tylko dobrze posoliłam, ale bardzo brakowało mi pieprzu :)

3. Układamy porcję na kawałku folii aluminiowej, kładziemy łyżeczkę masła i zawijamy w powiedzmy cukierka. Ponieważ moje porcje były dosyć duże i bałam się, że rozwalą się przy przewracaniu zawinęłam każdego "cukierka" jeszcze trzy razy w folię. Musi być porządnie zawinięte. Bardzo dobra do tego celu jest gruba folia do grilla.

4. Kładziemy na dobrze rozpalonego grilla, lepszy będzie do tego celu brykiet, ale jeśli porządnie nasypiemy węgla również będzie ok. Całość musi grillować się około 45 - 60 minut (w zależności od wielkości i grubości ziemniaków). "Cukierki" trzeba co 15 minut obracać.

5. Rozwijamy "cukierki", przesypujemy całość na talerzyki i posypujemy obficie żółtym serem lub układamy na wierzch jego plasterki.

Jeśli szukasz pomysłu na zakończenie sezonu grillowego warto wypróbować taką zapiekankę :) Ziemniaki z masełkiem smakują świetnie. Na zdjęciach specjalnie nie widać sera, bo miałam go mało. Warto dołożyć dużo sera :) Jeśli chcesz, żeby porządnie się rozpuścił, możesz rozwinąć cukierki, położyć ser i wstawić jeszcze w otwartej folii na minutkę na grilla.

Pycha!:) W przyszłym roku na pewno przyrządzę jeszcze raz i dorzucę parę pokrojonych ząbków czosnku. I obiecuję, że zrobię ładniejsze zdjęcia ;)


3 komentarze:

Wypróbowałeś przepis? Zostaw komentarz, daj znać mi i innym Czytelnikom, co sądzisz :) Dziękuję!