poniedziałek, 2 lipca 2012

Konfitura truskawkowa

dżem truskawkowyDziś "na tapecie" konfitura z truskawek. Przyrządzenie takiej konfitury to naprawdę nic skomplikowanego, niestety zajmuje sporo czasu, ale za to możesz mieć pewność, że jest to produkt w 100% naturalny i nie zawiera konserwantów ;) Warto mieć chociaż parę słoiczków.

Poniżej najprostszy przepis, dzięki któremu wydobędziesz co najlepsze z truskawek, bez żadnych ulepszaczy i dodatków. Tak przyrządzoną konfiturę możesz wykorzystać później do ciast, naleśników itp itd.

Składniki:

- 2 kg truskawek
- ok. 0,5 kg cukru (ale może być potrzebne więcej)
Z takiej ilości truskawek wychodzi ok. 5 niedużych słoiczków konfitury. 

Przygotowanie:

1. Truskawki dokładnie myjemy, obieramy z szypułek i kroimy na ćwiartki. Przekładamy do dużego garnka.

2. Zasypujemy cukrem, gotujemy mieszając, a kiedy na wierzchu pojawią się bąbelki zmniejszamy ogień.

3. Gotujemy truskawki tak długo, aż woda wyparuje, co jakiś czas mieszając. Czym później, tym częściej trzeba mieszać, żeby się nie przypaliły.

4. Kiedy już konsystencja będzie "konfiturowata" słodzimy ewentualnie do smaku. Ilość cukru zależy od tego jak słodkie są same owoce.

5. Nakładamy gorącą konfiturę do umytych i wyparzonych słoiczków do 3/4 wysokości. Porządnie zakręcamy. Odwracamy słoiki do góry denkami i zostawiamy tak do ostygnięcia.

6. Pamiętaj, żeby przechowywać w chłodnym miejscu! Aha i warto też napisać co jest w słoiczku (na półce wszystkie wyglądają tak samo) i w którym roku był zrobiony. Dzieci na pewno będą szczęśliwe, jeśli pozwolisz im namalować własne etykiety ;)

Polecam w środku zimy z naleśnikami :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wypróbowałeś przepis? Zostaw komentarz, daj znać mi i innym Czytelnikom, co sądzisz :) Dziękuję!